1920X1080 Marseille Vue Over Havn
Middelhavet

Marseille

1902X1080 Valencia Fontain Rio Turin
Middelhavet

Valencia

1 nat Se rejseplan
MSC Musica Læs om skibet

Rejseplan

27. maj - 28. maj

Dag 1 Frankrig, Marseille
Marseille

Marseille Frankrig

Afgang: 15:00

Marseille er den største havn i Middelhavet og Frankrigs andenstørste by. Den er en sand smeltedigel af forskellige folk og kulturer og anses for at være en bro mellem Europa og Nordafrika. Det er en by, der er perfekt til bare at vandre omkring og indsnuse atmosfæren, mens man beundrer de arkitektoniske perler. I den maleriske gamle havn ligger yachts- og fiskerbåde side om side, og lige nord herfor finder du den historiske del af byen, Le Panier, hvis virvar af snørklede og stejle gader gemmer på små, skjulte pladser og gamle, høje huse med terrasser, hvor vasketøjet hænger til tørre. Ud for kysten domineres vyet af det berygtede Chateau d’If – fængslet på en lille klippeø, hvorfra Greven af Monte Cristo flygtede i Alexandre Dumas’ berømte roman. Fra Marseille kan du også udforske smukke og historisk interessante Arles og pavernes gamle by Avignon.


Dag 2 Spanien, Valencia
Valencia

Valencia Spanien

Ankomst: 10:00

Valencia er Spaniens tredjestørste by og beskrives af de lokale som ”et stykke af himlen på jorden”. Byen ligger ved solrige Costa Blanca og er kendt for sine lange sandstrande, de palmeomkransede torve fulde af liv og kirkernes farverige kupler. Valencia var engang et selvstændigt kongedømme, og byen er i dag rig på kulturhistorie med storslåede historiske monumenter som Silkebørsen fra 1400-tallet og Markisens Palads fra det 18. århundrede, og fortidens handelsmænd og aristokraters velstand ses tydeligt på museet for fin kunst. Det 21. århundrede har dog også gjort sit indtog i Valencia, og ”Byen for Kunst og Videnskab” er et nærmest futuristisk anlæg med særegne og fantasifulde bygninger, der rummer flere museer, planetarium, akvarium, koncertsale og videnskabelige udstillinger. Mange har udråbt et af den prægtige katedrals bægre til at være den faktiske Hellige Gral, hvilket dog ikke er bevist. Til gengæld er det ganske vist, at katedralens kuppel belagt med blålige fliser og det tilhørende klokketårn pryder Valencias skyline. Du finder katedralen og mange andre seværdige bygningsværker i den gamle bydel, der oser af spansk charme, og hvis gader lokker med spændende butikker og appetitvækkende tapasbarer som f.eks. ved det unikke,cirkelrunde torv Placa Redona. Snyd heller ikke dig selv for et besøg i de ikoniske Serranos-tårne, der er en del af én af de gamle byporte fra tiden, hvor byen var omgivet af forsvarsmure. Fra tårnenes top har du en flot udsigt over Valencia.

2005
Søsat
3.013
Passagerer
987
Besætning

MSC Musica

MSC Cruises

Om skibet

MSC Musica er det første af MSC Cruises' skibe i Musica-klassen, som består af fire skibe. Det er den hyggelige mellemklasse, hvor du har kombinationen af et stort skib med masser af faciliteter og små hyggelige kroge.

Atmosfæren på MSC Musica er altid i top og blandt de bedste på MSC´s skibe. Drømmer du om en aktiv ferie med mange sportslige faciliteter, eller trænger du blot til en ferie med afslapning ved pool kanten, så er MSC Musica det helt rigtige skib.

Så snart du træder om bord på MSC Musica, bliver du mødt af det fantastiske centrale foyer, som er udsmykket med et imponerende vandfald i tre-etagers og et piano, som ser ud til at svæve på et krystalgulv over et vandbassin.

MSC Musica har en række afslappende faciliteter såsom MSC Aurea Spa, der tilbyder traditionelle Balinesiske massager og ultramoderne skønhedsbehandlinger, en sauna, tyrkisk bad, fitnesscenter, thalassoterapi rum og afslapningsområde.

Der er også et åbent pool-område, fire boblebade, et solarium og en sky-lit indendørs pool med tag, der giver gæsterne mulighed for at bade uanset vejret. For mere energisk underholdning, er der tennisbaner, mini-golf, et højteknologisk fitnesscenter og en joggingbane samt 10-pin bowling og billard.

Der er også separate Kids og Teens Clubs og indendørs og udendørs legområder, som børn og unge kan nyde. De designer-venues om bord er lige så fantastiske om aftenen, uanset om du danser til et band i den forbløffende Crystal Lounge, nyder en cigar i den stilfulde Havana Club cigar lounge eller forkæler dig selv med en vinsmagning.

Prøv dit held i Sanremo Casino eller nyd et fremragende live-show i den fantastiske La Scala Theatre. Køkkenet om bord på skibet tilbyder frisk tilberedt mad, så du kan forkæle dig selv med alt fra italienske specialiteter i Il Giardino til japanske lækkerier fra Kaito Sushi Bar.

Alt i alt er MSC Musica et fantastisk skib med et væld af faciliteter og aktiviteter, der appellerer til alle gæster, uanset deres interesser.


Underholdning (5)
Legeplads for børn Cigar Bar Biograf Dansegulv Teater

Fitness (4)
Aerobics/Yoga Fitness Center Løbebane Tennis bane

Rekreative (4)
9-huls minigolf Kortrum Golf Simulator Bibliotek

Øvrige (6)
Kunst galleri Duty-free shop Medicinsk Center Fotogalleri Sikkerhedsbox Shopping Gallery

Mad og drikke (7)
A la carte restaurant Bar Cafe Middelhavet Mexikansk Sushi Bar Wine bar

Afslapning (5)
Skønheds salon Jacuzzi Sauna Spa Damprum

Brug for hjælp?

Lad os hjælpe dig med at finde eller booke din drømmerejse.

+45 70 10 63 43
Ansat
Priser pr. kahyt
Indvendig
Indvendig Ring for pris
Udvendig
Udvendig Ring for pris
Kahyt med balkon
Kahyt med balkon 2.098,- Fra pris
Suite
Suite Ring for pris

Kahytstyper

IR2 - Indvendig Fantastica, Deluxe
IR2 - Indvendig Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar og skabsplads. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 12-15 og har et areal på ca. 14 m2.

12
IR1 - Indvendig Fantastica, Deluxe
IR1 - Indvendig Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar og skabsplads. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 5-11 og har et areal på ca. 14 m2.

5
IB - Indvendig Bella, Uspecificeret
IB - Indvendig Bella, Uspecificeret

En indvendig kahyt Bella garanterer en indvendig kahyt eller bedre! Din kahyt kan være på ethvert dæk og tildeles mellem reservationstidspunktet op til en dag før ombordstigning. Kahytten har et areal på ca. 14 m2.

Inside Cabin
Inside Cabin

The comfort and elegance you need to enjoy your cruise. Surface: 13 sqm Deck: 11-12 Features Relaxing armchair Bathroom with shower, vanity area and hairdryer Comfortable double or single beds (on request*) TV, telephone, Wifi connection available (for a fee), safe and minibar

OO - Udvendig Fantastica, med begrænset udsigt
OO - Udvendig Fantastica, med begrænset udsigt

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, stol og et vindue til at nyde havudsigten, dette er med delvis udsigt. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 8 og har et areal på ca. 16 m2.

8
OR2 - Udvendig Fantastica, Deluxe
OR2 - Udvendig Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og et vindue til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 8 og har et areal på ca. 16 m2.

8
OR1 - Udvendig Fantastica, Deluxe
OR1 - Udvendig Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og et vindue til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 5 og har et areal på ca. 16 m2.

5
OB - Udvendig Bella, Uspecificeret
OB - Udvendig Bella, Uspecificeret

En udvendig kahyt Bella garanterer en udvendig kahyt eller bedre! Din kahyt kan være på ethvert dæk, med hel eller delvis udsigt og tildeles mellem reservationstidspunktet op til en dag før ombordstigning. Kahytten har et areal på ca. 16 m2.

BP - Balkon Fantastica, Deluxe, med begrænset udsigt
BP - Balkon Fantastica, Deluxe, med begrænset udsigt

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde, vær opmærksom på at denne kahyt er med begrænset udsigt. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 3 personer, ligger på dæk 12 og har et areal på ca. 18 m2.

12
BA - Balkon Aurea, Deluxe
BA - Balkon Aurea, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 9-11 og har et areal på ca. 18 m2.

10
BL2 - Balkon Fantastica, Premium
BL2 - Balkon Fantastica, Premium

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 3 personer, ligger på dæk 10-15 og har et areal på ca. 18 m2.

10
BR2 - Balkon Fantastica, Deluxe
BR2 - Balkon Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 2 personer, ligger på dæk 10-15 og har et areal på ca. 15 m2.

10
BL1 - Balkon Fantastica, Premium
BL1 - Balkon Fantastica, Premium

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine eller badekar. Kahytten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 8-9 og har et areal på ca. 18 m2.

8
BR1 - Balkon Fantastica, Deluxe
BR1 - Balkon Fantastica, Deluxe

Kahytten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 5 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og brusekabine. Kahytten kan rumme op til 2 personer, ligger på dæk 8-9 og har et areal på ca. 15 m2.

8
BB - Balkon Bella, Uspecificeret
BB - Balkon Bella, Uspecificeret

En balkon kahyt Bella garanterer en balkon kahyt eller bedre! Din kahyt kan være på ethvert dæk, med hel eller delvis udsigt og tildeles mellem reservationstidspunktet op til en dag før ombordstigning. Kahytten har en balkon på ca. 5 m2, denne kan være med delvis udsigt, og har et areal på ca. 15-18 m2.

SL1 – Suite Aurea, Premium
SL1 – Suite Aurea, Premium

Suiten indeholder en dobbeltseng, der kan lavet om til 2 enkeltsenge (efter forespørgsel), samt TV, minibar, stor skabsplads, siddeområde og en dejlig balkon på ca. 4 m2 til at nyde havudsigten. Badeværelset er med hårtørrer, håndklæder og badekar. Suiten kan rumme op til 4 personer, ligger på dæk 15 og har et areal på ca. 26 m2.

15
Dæk 16 - Sport Dæk 11 - Adagio Dæk 6 - Brillante Dæk 15 - Cantata Dæk 14 - Capriccio Dæk 8 - Forte Dæk 5 - Grazioso Dæk 9 - Intermezzo Dæk 7 - Maestoso Dæk 10 - Minuetto Dæk 12 - Virtuoso Dæk 13 - Vivace

Krydstogtrejser med MSC Musica

Last minute
7 nætter 17/05/2026 - 24/05/2026
Middelhavet fra Cagliari - Sardinien med MSC Musica
Ring for pris
Last minute
7 nætter 18/05/2026 - 25/05/2026
Middelhavet fra Civitavecchia - Rom med MSC Musica
7.409,-
Fra pris pr. person
Last minute
7 nætter 19/05/2026 - 26/05/2026
Middelhavet fra Genova med MSC Musica
Ring for pris
Last minute
7 nætter 20/05/2026 - 27/05/2026
Middelhavet fra Marseille med MSC Musica
5.589,-
Fra pris pr. person
Last minute
7 nætter 21/05/2026 - 28/05/2026
Middelhavet fra Valencia med MSC Musica
4.879,-
Fra pris pr. person
Last minute
7 nætter 24/05/2026 - 31/05/2026
Middelhavet fra Cagliari - Sardinien med MSC Musica
4.689,-
Fra pris pr. person
Last minute
7 nætter 25/05/2026 - 01/06/2026
Middelhavet fra Civitavecchia - Rom med MSC Musica
Ring for pris
Last minute
7 nætter 26/05/2026 - 02/06/2026
Middelhavet fra Genova med MSC Musica
Ring for pris
Last minute
7 nætter 27/05/2026 - 03/06/2026
Middelhavet fra Marseille med MSC Musica
6.689,-
Fra pris pr. person
Last minute
1 nat 27/05/2026 - 28/05/2026
Middelhavet fra Marseille med MSC Musica
1.049,-
Fra pris pr. person
Last minute
1 nat 27/05/2026 - 28/05/2026
Middelhavet fra Marseille med MSC Musica
Ring for pris
Last minute
7 nætter 28/05/2026 - 04/06/2026
Middelhavet fra Valencia med MSC Musica
7.639,-
Fra pris pr. person